Team Achievements

WMFC Dynamo Cup 2016 – Moscow, Russia

National Team: Luke Woods, Nikolaj Malnac, Andrew Rose, Pawel Kurzak, Lukas Kowal, Pasha Truelove, Dawid Dyczek, Tim Martin

Tournoi des Flandres 2016 – Tourcoing, France

Gold: Team 1 – Luke Woods, Pawel Kurzak, Lukas Kowal, Dawid Dyczek, Rowland Longley, Andrew Rose, Tim Martin, Callum Walker
Silver: Team 2 – Thom Flint, Tate Hounsell, Evgeny Olechovnic, Jamie Edmundson, John Quayle, Will Hamblin

Heritage Cup 2016 – Ludlow, England

Gold and Silver: SE- Pawel Kurzak, Lukas Kowal, Martin Brown, Rowland Longley, Callum Walker, Antony  Lamsdell, Andrew Rose, Martin Gill
Bronze: Wessex – Luke Woods, Nikolaj Malnac, John Quayle, Andy Reynolds, Mark Longley, William Hamblin
Midlands – Bristol boars – Pasha truelove, Kev Francomb, Jamie Edmundson, Sebastian Nickiel, Jake Coles, Gareth Griffiths, Nick Anderton, Olly Roberts
North – Thom Flint, James Breedon, Harry Sadler, Grant Worsley, Tim Martin

Demolition Download 2016 – Donington, England

Gold: St. George – Paweł Kurzak, Lukas Kowal, Dawid Dyczek, Martin Gill, Andrew Mowgli, Evgeny Ole
Team Lions – Rowland Longley, Oleg Jugai, Tate Hounsell, Antony Lamsdell, Jamie Edmundson, Pasha Truelove
Midlands – Vjačeslavs Verdiņš, Grzegorz Polaczek, Peter Ellis, Michal Caban, Daniel King, Gwilym Rees

IMCF World Championships 2016 – Montemor-o-Velho, Portugal

Gold: 5vs5 – Luke Woods, Pawel Kurzak, Nikolaj Malnac, Josef Dawes, Dawid Dyczek, Evgeny Ole, Rowland Longley, Martin Brown
Gold: 10vs10 – Luke Woods, Pawel Kurzak, Nikolaj Malnac, Josef Dawes, Dawid Dyczek, Evgeny Olechovnic, Rowland Longley, Martin Brown , Flint Thomas, Tate Hounsell, Martin Gillm, Andrew Mowgli, James Lockett, Antony Lamsdell, Tim Martin, Pasha Truelove

BOTN World Championship 2016 – Prague, Czech Republic

5vs5 Teams
UK Team 1 – Luke Woods, Paweł Kurzak, Nikolaj Malnac, Josef Dawes, Dawid Dyczek, Flint Thomas, Martin Gill, Pasha Truelove
UK Team 2 – Callum Scott Walker, Tim Martin, Martin Brown, Andrew Mowgli, Antony Lamsdell, James Lockett, Jamie Edmundson, Bogdan Câlția
UK Team 3 – Oleg Jugai, Michal Caban, Martin Cazey
21vs21 – Luke Woods, Paweł Kurzak, Nikolaj Malnac, Josef Dawes, Dawid Dyczek, Flint Thomas, Martin Gill, Pasha Truelove, Callum Scott Walker, Tim Martin, Martin Brown, Andrew Mowgli, Antony Lamsdell, James Lockett, Jamie Edmundson, Bogdan Câlția, Oleg Jugai, Michal Caban, Martin Cazey

Rise of the Knights 2016 – Bernau, Germany

Mercia – Callum Walker, Dawid Dyczek, Andrew Rose, Oleg Jugai, Vjačeslavs Verdiņš, Martin Gill, Tim Martin
Gold: Wessex – Luke Woods, Nikolaj Malnac, Flint Thomas, Josef Dawes
South East – Lukas Kowal, Paweł Kurzak, Rowland Longley, Antony Lamsdell, Evgeny Olechnovic, Tate Hounsell, Grzegorz Polaczek, James Lockett

Belmonte Challenge 2015 – Belmonte, Spain

5vs5 Teams
Team 1 – Nikolaj Malnac, Lukas Kowal, Paweł Kurzak, Luke Woods, Evgeny Olechovnic, Aleksej Olechnovic, Dawid Dyczek
Team 2 – Flint Thomas, John Quayle, Rowland Longley, James Lockett, Pasha Truelove, Antony Lamsdell
10vs10 Team – Nikolaj Malnac, Lukas Kowal, Pawel Kurzak, Luke Woods, Pasha Truelove, Dawid Dyczek, Aleksej Olechovnic, Evgeny Olechovnic, James Lockett, John Quayle, Flint Thomas, Antony Lamsdell, Rowland Longley

BOTN World Championship 2015 – Prague, Czech Republic

5vs5 Teams
Team 1 – Nikolaj Malnac, Lukas Kowal, Pawel Kurzak, Luke Woods, Robert Kostrzewa, Josef Dawes, Thom Flint
Team 2 – Owain Brordway, Dan Axtell, Callum Walker, James Zikic, Dawid Dyczek, Andrew Rose
21vs21 Team – Nikolaj Malnac, Pawel Kurzak, Lukas Kowal, Mark Taylor, Luke Woods, Thom Flint, Callum Walker, Dan Axtell, Owain Brordway, Josef Dawes, Vjačeslavs Verdiņš, Riccardo Geremia, Henrikas Viteika, Andrew Rose, Paul Antrobus, Greg Karas, Dawid Dyczek, James Zikic, Oleg Jugai

IMCF World Championship 2015 – Malbork, Poland

5vs5 Teams
Silver – Nikolaj Malnac, Evgeny Olechovnic, Lukas Kowal, Pawel Kurzak, Andy Reynolds, Luke Woods, Mark Taylor, Thom Flint
Team Wales – Dan King, Paul Antrobus, Lee Maxwell, Gwilym Rees, Caleb Ball, Andrew Rose, Grzegorz Polaczek
Silver in 10vs10 – Nikolaj Malnac, Mark Taylor, Luke Woods, Evgeny Olechovnic, Pawel Kurzak, Lukas Kowal, Andy Reynolds, Thom Flint, Josef Dawes, Dan Axtell, Callum Walker, Mike Fogg, Alistair Dean, Robert Kostrzewa, James Lockett, Owain Brordway
Silver in Ladies 3vs3 – Kat Forte, Rosy West, Sophie Dixon

Rise of the Knights 2015 – Bernau, Germany

Silver: 5vs5 – Nikolaj Malnac, Pawel Kurzak, Lukas Kowal, James Lockett, Luke Woods, Thom Flint, Evgeny Olechovnic

Tournois de Faucon Noir 2014 – Montbazon, France

5vs5
Bronze: Team 1 – Dan Axtell, Nikolaj Malnac, Josef Dawes, Lukas Kowal, Pawel Kurzak, Evgeny Olechovnic
Team 2 – Thom Flint, Carl Barker, Martin Cazey, Andrew Rose, Lee Maxwell, Owain Brordway

IMCF World Championship 2014 – Belmonte, Spain

5vs5
Team 1- Nikolaj Malnac, Evgeny Olechovnic, Aleksej Olechovnic, Mike Fogg, Lukas Kowal, Henrikas Viteika, Robert Kostrzewa
Team 2 – Mark Taylor, Luke Woods, Thom Flint, Dan Axtell, Gwilym Rees, Martin Cazey, James Zikic

Rise of the Knights 2014 – Bernau, Germany

5vs5
Gold: Team 1 – Lukas Kowal, Robert Kostrzewa, Nikolaj Malnac, Evgeny Olechovnic, Aleksej Olechovnic
Team 2 – Mark Taylor, Dan King, Steve Chessman, James Zikic, Paul Antrobus, Josef Dawes

Tournois de Faucon Noir 2013 – Montbazon, France

Bronze: 5vs5 – Griff Gigler, Daniel King, Nikolaj Malnac, Josef Dawes, Gwilym Rees, Lukas Kowal, Paul Antrobus

BOTN World Championship 2013 – Aigues-Mortes, France

5vs5 – Nikolaj Malnac,  Evgeny Olechovnic, Aleksej Olechovnic, Martin Cazey, Lukas Kowal, Mark Taylor, Robert Kostrzewa, Matt Idziak, Steve Chessman, Daniel King, Sam Williamson, Gwilym Rees, Lukasz Terlecki

Rise of the Knights 2013 – Bernau, Germany

Bronze: 5vs5 – Steve Chessman, Nikolaj Malnac, Evgeny Olechovnic, Aleksej Olechovnic, Martin Cazey, Lukas Kowal, Robert Kostrzewa

Tournois de Faucon Noir 2012 – Montbazon, France

Silver: 5vs5 – Nikolaj Malnac, Lukas Kowal, Evgeny Olechovnic, Aleksej Olechovnic, Martin Cazey

Leave a Reply